אורה גזית

חלומות שמורים

אני אורה. צלמת, כותבת, מטיילת ובעלת הבלוג "חלומות שמורים". תמצית הבלוג שלי הוא שילוב בין האהבות הללו. אני מאמינה גדולה בחיבור שבין החוויה, המילה הכתובה והדימוי המצולם - שלושה ממדים התומכים זה בזה ומעשירים זה את זה. אוהבת לשוטט בארץ ובעולם ובעיקר בחיפה עירי, להתבונן, לחוות, לגלות ולתעד בסיפור ובתמונה את מה שאני רואה מנקודת מבטי הייחודית.

דרך נוף חיפה

הנה מסלול נסיעה תיירותי מרהיב ביופיו המחבר בין 21 מצפורים ומאפשר התרשמות מהמגוון הנופי העצום של העיר וסביבותיה. הנופים משתנים בהתאם לעונות השנה ולשעות היממה – כל אחד יבחר את העדפותיו - יום ולילה, זריחות ושקיעות ותאורה מזוויות משתנות. הסיכוי להגיע אל כל המצפורים ביום אחד הוא אפסי – בעיקר אם באתם לטייל בנחת. ממליצה לבחור את התמהיל המתאים לכם ולהשתדל לשלב מצפורים המאפשרים נקודות מבט מגוונות על העיר.

גן הפסלים של אורסולה מלבין

ממוקם בפינה יפהפייה המשקיפה אל נופי המפרץ והגליל. בגן 29 פסלי ברונזה המתארים סצנות אנושיות יומיומיות המוכרות לכולנו - ילדים משחקים, אמהות וילדיהן, אנשים מנגנים, חיות מחמד ועוד. בגן שלל שבילים מוצלים, פינות חמד נסתרות עם ספסל למנוחה, מדשאות רחבות ידיים והוא כולו טובל בירוק של צמחיה וברקע כחול של הים. מקום נפלא לקחת פסק זמן מהכול.

שביל חיפה

הוא "טרק עירוני" של כ- 70 ק"מ אשר מחבר את חלקי העיר למסלול הליכה מעגלי אחד המחולק ל- 21 מקטעים. זהו פרויקט ייחודי המאפשר למטייל להיחשף ולהתרשם ממגוון אתריה ונופיה הפיזיים והאנושיים של חיפה. בכלל זה ביקור במוזיאונים, מסעדות, שווקים, מוסדות דת, הליכה בטבע ועוד. ניתן ללכת בו ברצף, או לטייל רק בחלקים ממנו, וכשביל מעגלי ניתן להתחיל ולסיים בכל נקודה על הרצף.

סטלה מאריס

מספקת לא מעט נקודות עניין בהן הרכבל, מנזר הכרמליתים ומצפור נהדר. מומלץ להיכנס לכנסיית סטלה מאריס ולהתרשם מבפנים מהכיפה המרהיבה. מעבר לכביש יוצא שביל הליכה היורד עד מערת אליהו לאורך ההר. השביל מוביל לתצפיות יפהפיות לים ולחופים הצפוניים, ובדרך חולף על פני קפלת הלב הקדוש הכה ייחודית. מומלץ לחזור חזרה אל ראש ההר באמצעות הרכבל.

נסיעה בכרמלית

היא אחת הדרכים המיוחדות והנעימות לגלות את חיפה. באמצעות 6 תחנות היא מחברת את שלושת מוקדי העניין העיקריים של העיר – מרכז הכרמל, הדר והעיר התחתית. ירידה בכל אחת מהתחנות תזמן אטרקציות ואינספור פעילויות מגוונות. כל זה במרחק כמה דקות נסיעה בלבד ובמחיר תחבורה ציבורית. הכרמלית היא הרכבת התחתית היחידה בארץ ורק בזכות התואר הזה שווה "לקחת" בה נסיעה, אפילו לשם הנסיעה עצמה בלבד.

מסעדת תלפיות - החמארה

נמצאת בלב ליבו של שוק תלפיות והיא החלוצה ומובילת הטרנד "מקומות האוכל" הנפתחים בשוק הוותיק בזה אחר זה. המסעדה מעוצבת באווירה נהדרת של מיקס-אנד-מאצ', המשלב פרטי וינטג' יפהפיים שנאספו מפה ומשם. התפריט משתנה על בסיס חומרי הגלם העונתיים מהמגוון המצוי בשוק והוא תמיד טרי, טעים ומושקע.

שוק הפשפשים

החיפאי יעורר הרבה זיכרונות אצל חובבי הז'אנר. אפשר למצוא בו הרבה מציאות – ריהוט וינטג' שמאחוריו סיפור, מוצרי חשמל, בגדים, בובות מפעם, תקליטים ואין סוף מוצרים ישנים מסוגים שונים (ולעיתים משונים). זהו שוק קטן, צבעוני ואותנטי, מבולגן בטעם טוב, שלוקח את המבקרים במנהרת הזמן. בשבת שמח כאן במיוחד כאשר מצטרף גם שוק הרוכלים. מומלץ להגיע בשעות הבוקר.

מוזיאון חיפה לאמנות

תמיד מרתק אותי ואני מקפידה לבקר בכל "אשכול תערוכות" חדש שנפתח. זהו קונספט שמלווה את המוזיאון כבר לא מעט שנים – בכל פעם מוצג מקבץ תערוכות העוסק בנושא אקטואלי המאגד תחתיו את כולן. התערוכות בדרך כלל מעניינות ומגוונות, הן מבחינת האמנים והמדיומים בהם הם יוצרים, והן מבחינת נקודות המבט השונות על הנושא המרכז.

מרתף הספר

היא חנות ספרים משומשים שכאילו יצאה בעצמה מתוך ספר פנטזיה. חנות קסומה בטעם של פעם המשמרת את חווית הקריאה, אשר מתחילה בחוויית השיטוט והחיפוש בין מדפי הספרים העמוסים לעייפה, בעלעול בספרים, בריח הנייר, ובעיקר בחביבות ובידע הרב של יהודה כלפון, בעל המקום. החנות קיימת כבר כ- 60 שנה ומחזיקה עשרות אלפי כותרים. ביקור חובה לחובבי הז'אנר.

חוף שקמונה

נמצא על רצף הטיילות שנסללו לאורך חופי חיפה. מקטע זה נותר פראי יותר בהשוואה לחופים האחרים מפני שהוא מוכרז כשמורת טבע ימית. חוף הים כאן יפה, בתולי ומעניין במיוחד וגבוה מעליו נישא תל שקמונה, שבו שרידים ארכיאולוגיים מרתקים, הכוללים שרידי מבנים ופסיפסים שנותרו מהתיישבות קדומה. חוף זה אינו מוסדר לרחצה ואין בו שירותי מציל.